Imi spui ca nu esti tu, ca nu esti fericit, ca practic porti o masca si ca cei din jur fac la fel. Ca te-ai saturat de caterinca, ca nu vrei sa fii un mascarici pentru ca nu mai e de tine.
Vrei sa fii fericit,dar te agati de scuze care nu iti dai seama cat de absurde sunt! Te lasi atat de influentat de exterior...si toate lucrurile astea iti umplu mintea si se ciocnesc si pornesc o furtuna in care nici tu, nici eu, nici nimeni altcineva nu pooate distinge ceva clar.Si tot adaugi greutati si alte si alte "probleme" si chestii materiale si nu vrei deloc sa incerci sa te intorci la baza. Intreaba-te? Cine esti? Ce esti? Cum ai ajuns aici?
Ai un suflet mare! Esti un om incredibil care se lasa lovit zilnic, care nu se iubeste pe sine, care nu mai intelege ce i se intampla si are impresia ca e un prost si ca merita toate astea. Incep invinuirile si incepi sa iti plangi de mila. De ce ti se intampla tie toate? De ce nu ai noroc?
Eu te intreb: de ce iti pui intrebarile astea?de ce nu pornesti prin a te cunoaste pe tine? Prin a incerca sa afli adevarul.

Daca am intelege legile naturale,am intelege cate cacaturi si-a facut omul cu mana lui de-a lungul istoriei. Am intelege cat de simplu e sa fii fericit. Am tolera si, aproape, ignora faptul ca alti oameni sunt superficiali. Ne-ar pasa mai mult de noi. Spunem ca in societatea capitalista toti sunt niste egoisti. Dar, nu, nu suntem! Daca am fi egoisti, am face totul pentru a fi fericiti. Nu am mai pune pret pe "materie", ne-am reintoarce la noi insine. Ne-am cauta, am avea impresia ca ne-am descoperit, am mai trai, am realiza apoi ca nu e atat de usor, am putea urca si cobori, uneori s-ar putea sa picam destul de rau pentru ca cineva ne prezinta o teorie care pare sa darame tot ce am construit pana atunci.
Totul se petrece in mintea ta; tu esti totul. Este lumea ta, fericirea ta.Tu o definesti.Tu trebuie sa te cunosti pe tine si sa gasesti comoara. Nimeni nu iti poate arata, pentru ca e comoara ta si doar tu poti ajunge la ea. Daca incerci sa imiti calea altora vei merge pe un drum gresit. E vorba despre tine, nu despre ei. Nu e usor, dar merita.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu