duminică, 23 februarie 2014
Descarcare esuata
Vreau sa scriu ca sa ma descarc. Nu stiu despre ce sa scriu. Stiu doar ca eram si sunt pe un drum in care mi-am propus sa nu mai functionez ca un robot si sa simt, sa oberve tot ce se intampla in jur, sa descifrez semnele care imi apar in viata 24 din 24. A fi constient cica ii zice. A te gasi pe tine insuti,a scapa de inhibitii, frica, anxietate, regrete, mustrari de constiinta, a trai in prezent. Prezentul meu acum este extrem de afectat de un factor extern sinelui care ma pune la incercare. Simt ca nu pot trai cu un nod in gat, vreau ca tot ce se intampla acum sa aiba o finalitate, cat se poate de repede. Fuck fuck prea multe ganduri...o sa o las balta. stiu ca se poate termina repede si mor ca nu depinde de mine. Nu stiu ce sa fac. vreau sa nu fac nimic si sa nu imi pese.
sa nu fac nimic sa imi vad de viata sa nu imi pese.
Cate am omis? Dar tu?
O dimineata la fel ca oricare alta..mi-am spus cand m-am trezit. Nu eram incantata ca am deschis ochii, nu ma bucura faptul ca respir, ca afara e lumina,ca mi-era foame si ca traiesc. Banal. Bineinteles ca gandurile astea mi-au aparut dupa cateva ore, caci atunci cand mi-am inceput ziua luam totul ca atare.
Mai tarziu m-am dezghetat. Mi-am luat tatal afara, vorbisem de cu seara sa mergem la Muzeul National Militar.
Ce insemna pentru mine aceasta iesire cu tata:
ies si eu afara, ma aerisesc(am petrecut o saptmana la birou, in cafenele si alte carciumi)
iese si tata afara si nu se plictiseste azi
il scot din casa pentru ca nu am mai facut asta de mult prea mult timp(imi parea ca este o obligatie)
o sa ma coste 12,5 lei.uhuuu
Ce a fost de fapt iesirea la muzeu:
am circulat neregulmanetar, adica fara bilet cu ratb-ul: Ma scoti la vanatoare fara munitie
am petrecut peste o ora calatorinf prin istorie(ce imi amintesc, ce cred ca stiu, doar poate nu stiu, cine stie)
am observat o evolutie a stilului vestimentar,a profesiilor adiacente ce au aparut din cauza sau datorita razboiului(preot, asistenta medicala), ierarhie-organizare-interese personale vs dincolo de propria persoana si asa mai departe.
Cercetasii romani
limba slavona, limba romana>>multe cuvinte pe care nu le folosim desi sunt atat de frumoase si de muzicale
ciondaneala cu tatal meu pentru ca altfel nu se poate, dar finalizata cu o discutie deschisa, sincera si mers brat la brat pe Plevnei.
a costat 25 de lei pentru ca am vazut si toate expozitiile din spate>aviatie, uniforme, armament & cadouri de la regine, printese minunat lucrate, un domn amabil si slabut care ne-a aprins luminile si muzica clasica, vorbindu-ne despre copii lui=exponatele din sala in care el este responsabil.
Despre parinti, bunici, timp si fericire intr-un alt post pe viitor(sau prezent cine stie?)
PS>Recomand cu drag muzeul, e deschis de marti pana duminica, 2,5 lei pentru studenti si elevi...pe scurt. Pe lung, bucurati-va de calatorie.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)